Mirovinski fondovi A, B i C: koliko se prinosi zapravo razlikuju (30.6.2026.)
Obvezni mirovinski fondovi (OMF) najveći su domaći institucionalni ulagači u Hrvatskoj, a svaki zaposleni u njima ima račun. Fondovi su podijeljeni u tri kategorije — A, B i C — i razlika među njima nije kozmetička: na desetogodišnjem razdoblju razlika u prinosu ide u stotine postotnih bodova.
Ovaj tekst prikazuje objavljene brojke na dan 30.6.2026., bez rangiranja i bez ocjena. Podaci o obračunskim jedinicama dolaze iz javnih objava HANFA-e, a prinosi su izračunati iz povijesti jedinica.
Što razlikuje kategorije A, B i C
Kategorije se razlikuju po tome koliko imovine smiju držati u dionicama i drugim rizičnijim ulaganjima, i po tome koliko ste blizu mirovini:
- Kategorija A — najviši dopušteni udio dionica. Namijenjena onima kojima je do mirovine ostalo najviše vremena.
- Kategorija B — zadana kategorija u koju je raspoređena velika većina članova.
- Kategorija C — najkonzervativnija, pretežno obveznice. U nju se članovi obvezno prebacuju u zadnjim godinama prije mirovine.
Logika je jednostavna: što je dulji horizont, to je veća podnošljivost oscilacija. Brojke ispod pokazuju kako se ta logika ostvarila u praksi.
Kategorija A — stanje na 30.6.2026.
| Fond | Jedinica | YTD | 1 godina | 5 godina | 10 godina |
|---|---|---|---|---|---|
| AZ OMF — A | 33,7012 | +10,32 % | +18,11 % | +60,09 % | +117,89 % |
| Erste Plavi OMF — A | 37,4182 | +13,15 % | +20,30 % | +68,30 % | +148,81 % |
| PBZ CO OMF — A | 41,9848 | +10,86 % | +21,33 % | +80,14 % | +171,66 % |
| Raiffeisen OMF — A | 28,9672 | +6,04 % | +11,41 % | +34,20 % | +92,23 % |
| Mirex A (usporedni indeks) | 282,9955 | +12,60 % | +21,80 % | +71,91 % | +145,42 % |
Raspon desetogodišnjih prinosa u kategoriji A ide od +92,23 % do +171,66 %. Razlika između najvišeg i najnižeg iznosi 79,4 postotna boda.
Kategorija B — stanje na 30.6.2026.
| Fond | Jedinica | YTD | 1 godina | 5 godina | 10 godina |
|---|---|---|---|---|---|
| AZ OMF — B | 48,7922 | +5,72 % | +11,28 % | +34,42 % | +62,99 % |
| Erste Plavi OMF — B | 60,9916 | +10,25 % | +16,81 % | +53,16 % | +103,97 % |
| PBZ CO OMF — B | 52,3363 | +7,32 % | +14,24 % | +47,16 % | +97,42 % |
| Raiffeisen OMF — B | 45,7014 | +3,23 % | +6,29 % | +22,33 % | +56,20 % |
| Mirex B (usporedni indeks) | 382,4158 | +6,52 % | +11,94 % | +37,14 % | +73,97 % |
Kategorija B je ona u kojoj se nalazi najviše ljudi, pa je i raspon ovdje najvažniji: od +56,20 % do +103,97 % kroz deset godina, dakle 47,8 postotnih bodova razlike.
Kategorija C — stanje na 30.6.2026.
| Fond | Jedinica | YTD | 1 godina | 5 godina | 10 godina |
|---|---|---|---|---|---|
| AZ OMF — C | 18,6405 | +0,84 % | +1,66 % | +5,11 % | +27,51 % |
| Erste Plavi OMF — C | 20,1902 | +1,04 % | +2,02 % | +6,87 % | +34,99 % |
| PBZ CO OMF — C | 19,1272 | +0,89 % | +1,92 % | +4,28 % | +28,44 % |
| Raiffeisen OMF — C | 19,7699 | +0,78 % | +1,64 % | +5,86 % | +28,71 % |
| Mirex C (usporedni indeks) | 145,0769 | +0,85 % | +1,73 % | +5,39 % | +28,77 % |
Ovdje su fondovi međusobno gotovo neraspoznatljivi — jednogodišnji prinosi kreću se u rasponu od +1,64 % do +2,02 %. To je očekivano: kategorija C je konstruirana da ne oscilira, a cijena toga je da i ne raste puno.
Usporedba kategorija na istom razdoblju
Najkraći način da se vidi o čemu je riječ jest usporediti usporedne indekse međusobno:
| Razdoblje | Mirex A | Mirex B | Mirex C |
|---|---|---|---|
| YTD | +12,60 % | +6,52 % | +0,85 % |
| 1 godina | +21,80 % | +11,94 % | +1,73 % |
| 3 godine | +56,58 % | +33,09 % | +9,68 % |
| 5 godina | +71,91 % | +37,14 % | +5,39 % |
| 10 godina | +145,42 % | +73,97 % | +28,77 % |
Kroz deset godina kategorija A donijela je otprilike dvostruko više od kategorije B, a kategorija B otprilike 2,6 puta više od kategorije C. Ovo je opis onoga što se dogodilo u prošlosti, ne projekcija budućnosti — a razlika je i posljedica različite razine oscilacija koje je svaka kategorija podnosila usput.
Koliko Zagrebačke burze zapravo drže mirovinski fondovi
Ono što se rjeđe spominje jest koliko su OMF-ovi prisutni u vlasničkoj strukturi domaćih kompanija. Iz snapshota deset najvećih dioničara na dan 1.9.2026. vidljivo je da kod nekih izdavatelja mirovinski fondovi zajedno drže veći dio dionica:
| Dionica | Ukupan udjel OMF-ova |
|---|---|
| VILLA DUBROVNIK d.d. | 96,12 % |
| MODRA ŠPILJA d.d. | 95,50 % |
| JADRAN d.d. | 89,31 % |
| VIS d.d. | 86,95 % |
| Quattro logistika d.d. | 78,92 % |
| PROFESSIO ENERGIA d.d. | 78,53 % |
| HELIOS FAROS d.d. | 76,98 % |
Kod velikih, likvidnih imena udjeli su niži, ali i dalje značajni: Podravka 45,40 %, Adris grupa 36,51 %, KONČAR – Elektroindustrija 35,90 %, Čakovečki mlinovi 34,96 %, Atlantic Grupa 29,13 %.
Praktična posljedica: kod dionica s vrlo visokim udjelom mirovinskih fondova slobodan promet (free float) je malen, pa se takvim dionicama u pravilu trguje rijetko i u malim količinama. To je jedan od razloga zašto postotna promjena kod takvih izdavatelja zna nastati iz svega jedne ili dvije transakcije.
Kako čitati ove brojke
Nekoliko stvari koje je korisno imati na umu:
- Prinos u prošlosti nije obećanje budućeg prinosa. Deset godina koje su obuhvaćene ovim tablicama uključuju specifično razdoblje na tržištima i ne ponavljaju se po narudžbi.
- Kategorija je važnija od izbora društva. Razlika između kategorije A i C kroz deset godina veća je od razlike među bilo koja dva društva unutar iste kategorije.
- Podaci su mjesečni. HANFA objavljuje vrijednosti obračunskih jedinica u mjesečnom ritmu, pa najsvježiji datum ovdje nije današnji dan.
- Nema rangiranja. Fondovi su navedeni abecedno. Koja je kategorija primjerena kojoj osobi ovisi o godinama do mirovine i osobnim okolnostima, a o tome odlučuje svatko za sebe, po potrebi uz stručnu pomoć.
Gdje pratiti aktualne podatke
Sve gornje tablice, zajedno s grafikonom kretanja jedinica i usporedbom s Mirexom, održavaju se na stranici Mirovinski fondovi (OMF). Pojedinačni fondovi imaju vlastite stranice — primjerice PBZ CO OMF kategorija B. Vlasničke udjele po pojedinoj dionici i ostale pokazatelje možete usporediti u screeneru.
Izvori: javne objave HANFA-e (obračunske jedinice), ZSE/SKDD snapshoti deset najvećih dioničara. Prinosi su izračunati iz povijesti objavljenih jedinica. Tekst je informativnog karaktera i ne predstavlja investicijski savjet ni preporuku za kupnju ili prodaju bilo kojeg financijskog instrumenta.